Czwartek, 18.07.2024 06:48

Kamery w województwie kujawsko-pomorskim - na literę P (24)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery na literę P

Kujawsko-Pomorskie - opis

Województwo kujawsko-pomorskie położone jest w północno-centralnej części Polski. Graniczy z województwami łódzkim, mazowieckim, pomorskim, warmińsko-mazurskim oraz wielkopolskim. Liczba jego mieszkańców wynosi ponad dwa miliony. Siedziby władz wojewódzkich podzielone są między dwa największe miasta: wojewoda sprawuje swój urząd w Bydgoszczy, natomiast sejmik województwa w Toruniu.

Województwo ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć transportową. W Bydgoszczy znajduje się Międzynarodowy Port Lotniczy, a w regionie ulokowanych jest kilka mniejszych lotnisk cywilnych i sportowych. Najważniejszymi węzłami kolejowymi są Bydgoszcz, Toruń oraz Inowrocław. Niewątpliwą atrakcją dla fanów turystyki kolejowej jest Kolejka Wąskotorowa świadcząca przejazdy na odcinku Żnin – Wenecja – Biskupin – Gąsawa. W regionie istnieje także sieć żeglugowa - w Bydgoszczy znajduje się Port Rzeczny, natomiast na Brdzie oferowane są wycieczki Bydgoskim Tramwajem Wodnym.

W regionie znajduje się osiem parków krajobrazowych oraz aż 94 rezerwaty przyrody. Jest to niezwykle piękny i ciekawy historyczno-etnograficznie region. To tu w 1934 roku odnaleziono, a następnie zrekonstruowano Gród w Biskupinie, funkcjonujący na tych ziemiach około VIII wieku p.n.e. Inną historyczną atrakcją województwa jest Mysia Wieża w Kruszwicy związana z legendą o królu Popielu. Godne polecenia są także Krzywa Wieża w Toruniu, dziewiętnastowieczne tężnie w Ciechocinku czy Krzywa Wieża w Świeciu. Niezliczona ilość zabytków oraz piękno miejscowej przyrody rokrocznie ściąga w okolice niezliczone rzesze turystów.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.