Środa, 17.07.2024 23:50

Miasta z Kamerami ↓

Kamery w powiecie świeckim (1)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Powiat świecki - opis

Powiat świecki położony jest w obrębie Doliny Dolnej Wisły, w północnej części województwa kujawsko-pomorskiego, na Pojezierzu Południowopomorskim. Zajmuje powierzchnię około 1474 km2, i jest największym powiatem w województwie. 

Powiat świecki uznawany jest za jeden z najbardziej fascynujących powiatów pod względem przyrodniczym. Polodowcowe jeziora rynnowe w okolicach Świekatowa zapewniają szereg możliwości spędzania wolnego czasu nad wodą, szczególnie polecane są amatorom kajakarstwa, natomiast rozległa Dolina Dolnej Wisły zachęca do długich spacerów i wypraw rowerowych. Wielkie i zarazem stare Bory Tucholskie to raj dla amatorów grzybobrania. Choć względy przyrodnicze i krajobrazowe stanowią o atrakcyjności tego miejsca, to nie są to jedyne powody, dla których warto odwiedzić powiat świecki.

Turyści odwiedzający powiat świecki z pewnością zachwycą się tutejszymi, bardzo dobrze zachowanymi zabytkami, które przybliżą historię powiatu. Obok licznych zabytków o mniejszym znaczeniu m.in.: domy mieszkalne i murowane z XIX i XX wieku, czy też pozostałości po parkach dworskich i dworkach, ujrzeć możemy fantastyczne i wielowiekowe budowle. Do najstarszych, a także najważniejszych zabytków powiatu świeckiego należy zaliczyć wczesnośredniowieczne grodzisko z drugiej połowy X wieku położone około kilometr na północ od wsi Topolno oraz dawny kościół pw. Paulinów w Topolnie wzniesiony w latach 1691-1693. Godnym polecenia obiektem jest także neogotycki ratusz z XIX wieku wraz z zespołem kościoła poewangelickiego wybudowanym w pod koniec XIX wieku w Świeciu.

Baza noclegowa regionu nie imponuje różnorodnością, niemniej jednak w obrębie powiatu świeckiego prężnie rozwija się agroturystyka. Gospodarstwa agroturystyczne w swojej ofercie, obok noclegów, bardzo często oferują także wiele innych atrakcji m.in.: wędkarstwo, jazdy konne, a także różnorodne warsztaty.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.