Poniedziałek, 24.06.2024 05:03

Kamery w Kowalu (1)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Kowal - opis

Kowal to niewielkie miasteczko, a właściwie mieścina, położona w województwie kujawsko-pomorskim, powiecie włocławskim, nieopodal drogi krajowej 91, w odległości zaledwie 15 kilometrów od Włocławka. Udokumentowane wzmianki na temat miejscowości Kowal sięgają początków XII wieku. I co ciekawe, Kowal był niegdyś miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. Obecnie miasteczko zamieszkane jest przez nieco ponad 3200 osób.

Kowal nie należy do bardzo popularnych i znanych miejscowości turystycznych. Odwiedzany jest przez stosunkowo niewielką liczbę turystów, dzięki czemu panuje tutaj zazwyczaj cisza i spokój, a miejski gwar jest mniej dokuczliwy. Przejeżdżając przez miasteczko warto się tutaj zatrzymać na godzinny postój, aby móc rozprostować nogi i zobaczyć najważniejsze zabytki Kowala. Bez wątpienia niezwykle ciekawym obiektem, choć nie zabytkowym, jest pomnik przedstawiający postać Kazimierza Wielkiego. W ten sposób włodarze miasta, jak i mieszkańcy, uczcili 700-setne urodziny Kazimierza Wielkiego. Postument władcy stanął na skwerze położonym nieopodal kościoła pw. św. Urszuli. 

Równie ważnym jak postument punktem na turystycznej mapie miasta Kowal jest kościół parafialny pw. św. Urszuli. Historia tutejszej parafii sięga 20 stycznia 1185 roku i była to najstarsza parafia diecezji włocławskiej. Pierwsza świątynia wybudowana została w XIV wieku z fundacji króla Kazimierza Wielkiego, lecz kościół spłonął w 1600 roku. Budowa nowego kościoła zakończyła się w 1608 roku i w latach późniejszych został on przebudowany i cieszy oczy mieszkańców i turystów do dnia dzisiejszego.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.