Poniedziałek, 24.06.2024 06:03

Kamery w Lubiczu (2)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Lubicz - opis

Lubicz to gmina wiejska leżąca na wschód od Torunia, w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie toruńskim. Niegdyś Lubicz był jedną wsią rozciągającą się na obu brzegach rzeki Drwęcy, lecz prawdopodobnie w czasach rozbiorów Polski miejscowość podzielona została na Lubicz Górny, który znajdował się pod zaborem rosyjskim oraz Lubicz Dolny ówcześnie znajdujący się pod zaborem pruskim.

Historia Lubicza sięga pierwszej połowy XIII wieku, wówczas miejscowość była grodem warownym książąt mazowieckich, a następnie przeszła w ręce krzyżackiego komturstwa toruńskiego. Lubicz do 1938 roku leżał w dwóch różnych województwach i ze względu na odrębną historię oraz istnienie oddzielnych sołectw uważa się, iż Lubicz Dolny i Lubicz Górny są odrębnymi miejscowościami.

W Lubiczu Górnym i Lubiczu Dolnym zachowało się stosunkowo niewiele zabytków. Do dnia dzisiejszego w niewielkiej części przetrwał cmentarz ewangelicki z nagrobkami z końca XIX i początku XX wieku. Ponadto w obrębie Lubicza zachowała się także kaplica neogotycka z XIX wieku oraz kilka domów drewnianych i murowanych z końca XIX wieku i początku XX wieku.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.