Czwartek, 18.07.2024 07:57

Kamery w Jabłonowie Pomorskim (1)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Jabłonowo Pomorskie - opis

Jabłonowo Pomorskie to największe miasto w gminie Jabłonowo Pomorskie. Położone jest w północno-zachodniej części powiatu brodnickiego i zamieszkane jest przez około 4000 mieszkańców. Jabłonowo Pomorskie jest lokalnym centrum handlowo-usługowym gminy. Miasto rozciąga się nad rzeką Lutryną, na Pojezierzu Chełmińskim, tuż przy drodze wojewódzkiej nr 543. 

Miasto Jabłonowo Pomorskie pochwalić się może długim rodowodem. Pierwsze wzmianki na temat osady, w miejscu dzisiejszego miasta, pochodzą z początku XIII wieku, a dokładniej z 1222 roku. Choć z tamtych czasów niestety nie zachowały się żadne zabytki, to w tym stosunkowo niewielkim miasteczku, znajdziemy kilka ciekawych i już wiekowych budowli architektonicznych.

Wartym zobaczenia zabytkiem jest zespół pałacowo-parkowy, wzniesiony w stylu neogotyckim - pałac Narzymskich, który od 1933 jest generalnym domem Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej. Obiekt wzniesiony został w II połowie XIX wieku dla Stefana Narzymskiego. W miasteczku znajduje się także ciekawy, neogotycki kościół pw. św. Wojciecha, wybudowany w latach 1859-1866 oraz niemniej interesująca świątynia pw. Chrystusa Króla z początku XX wieku.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.