Czwartek, 18.07.2024 00:01

Miasta z Kamerami ↓

Kamery w powiecie brodnickim (1)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Powiat brodnicki - opis

Powiat brodnicki usytuowany jest w północno-wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego. Siedzibą władz powiatu jest stosunkowo niewielkie miasto - Brodnica, licząca około 30 000 mieszkańców. Ziemie Brodnickie malowniczo rozciągają się w dorzeczu Wisły oraz prawobrzeżnych dopływów Skrwy, Drwęcy oraz Osy. 

Z turystycznego punktu widzenia, powiat brodnicki jest niezwykle atrakcyjny. Największym skarbem ziemi Brodnickiej są piękne jeziora, pełniące nie tylko bardzo ważne funkcje ekologiczno-hydrologiczne, ale także rekreacyjne i wypoczynkowe. W administracyjnych granicach powiatu brodnickiego znajduje się ponad 100 jezior, a największe z nich to Bachotek, rozlewające się na powierzchni ponad 200 ha oraz Sosno, zajmujące prawie 190 ha. Amatorzy aktywnego wypoczynku, szczególnie wycieczek pieszych i rowerowych, z pewnością nie będą zawiedzeni, bowiem ścieżki turystyczne prowadzą przez fenomenalny Brodnicki Prak Krajobrazowy oraz Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy.

Powiat brodnicki jest bardzo bogaty w zabytki architektury i budownictwa. W Brodnicy, mieście powiatowym, które pochwalić się może ponad 700-letnią historią, znajdują się ruiny zamku krzyżackiego, wzniesionego na początku XIV wieku. Nie mniej ciekawy jest także kościół farny pw. św. Katarzyny, wybudowany w latach 1285-1370. Z kolei w Jabłonowie Pomorskim możemy zobaczyć ciekawy, drewniany kościółek pw. św. Marcina w Góralach z 1723 roku, a także kościół parafialny pw. św. Wojciecha z II połowy XIX wieku. Praktycznie cały teren powiatu brodnickiego usłany jest licznymi zabytkami, które warto zobaczyć.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.