Czwartek, 18.07.2024 07:46

Kamery na Lubelszczyźnie - na literę K (8)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery na literę K

Lubelskie - opis

Województwo lubelskie położone jest w środkowo-wschodniej części Polski. Graniczy z województwami: podlaskim, mazowieckim, świętokrzyskim oraz podkarpackim. Tereny Lubelszczyzny są niezwykle atrakcyjne turystycznie, licznie zabytki architektoniczne, miasta bogate historycznie m.in. Lublin, Zamość, Kazimierz Dolny oraz Chełm.

Co warto zobaczyć w województwie lubelskim? Z pewnością niezłą gratką turystyczną będzie wzniesiony na skraju starego miasta Zamek Królewski w Lublinie, warto też zobaczyć pałac w Kozłówce, fortyfikację Dęblina, pałac w Kocku, podziemia kredowe w Chełmie, kościół na wodzie w Zwierzyńcu czy też ruiny zamku w Krupem. Niewątpliwie jedną z największych atrakcji ziemi Lubelskiej jest Kazimierz Dolny a w nim przepiękne, niesamowicie zachowane stare miasto oraz zamek, którego budowę rozpoczął Władysław Łokietek w ok. 1325 roku. Na terenie województwa lubelskiego utworzone zostały Poleski Park Narodowy oraz Roztoczański Park Narodowy.

Historia województwa sięga X wieku, od kiedy tereny te były przedmiotem sporu pomiędzy państwem polskim a Rusią, trwały one aż do XIV wieku, następnie do XVII wieku trwała idylla, Lubelszczyzna się rozwijała, napływali rzemieślnicy a w 1569 roku podpisano unię lubelską, dzięki czemu region stał się ważny politycznie. Jednak w połowie wieku XVII nastały złe czasy m.in za sprawą potopu szwedzkiego, najazdów kozaków oraz licznych epidemii, które dziesiątkowały ludność.

Województwo lubelskie za sprawą swojej bogatej historii jest niezwykle interesujące turystycznie, może nie ma tutaj wysokich gór czy też dostępu do morza, jednak na tych terenach rozgrywały się dzieje naszego kraju, które zobaczyć można w licznych zabytkach architektury rozsianych po całym regionie, tworzących ciekawy obraz przeszłości. 

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.