Czwartek, 18.07.2024 07:53

Kamery w Kazimierzu Dolnym (2)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Kazimierz Dolny - opis

Kazimierz Dolny położony jest nad Wisłą w powiecie puławskim, województwie lubelskim. Miasto należy do tak zwanego trójkąta turystycznego: Puławy, Kazimierz Dolny oraz Nałęczów. Pierwsze wzmianki o istniejącej osadzie w miejscu dzisiejszego miasta pochodzą z XI wieku. Budowę zamku oraz powstanie miasta zawdzięczamy Kazimierzowi Wielkiemu, prawa miejskie Kazimierz Dolny otrzymał w XIV wieku. Miasto przez wieki rozwijało się dzięki szlakom handlowym oraz podpisaniu unii lubelskiej. Sielankowa atmosfera trwała jedynie do 1656 roku, kiedy przez miasto przeszły wojska szwedzkiego króla Karola Gustawa, które doszczętnie spaliły miasto oraz zniszczyły zamek. Ocalała ludność została zdziesiątkowana przez panujące epidemie. Dopiero pod koniec XIX wieku miasto stało się miejscowością wypoczynkową i powróciło do życia.

Miasto już na samym początku rozkochuje w sobie przyjezdnych turystów. Piękne uliczki, przy których znajdują się zabytkowe kamienice oraz czarujący stary rynek będący głównym celem turystów odwiedzających miasto. Właśnie na starym rynku w pełni poczujemy niesamowity klimat Kazimierza Dolnego, chwilę odpoczniemy w jednej z wielu kawiarenek oraz zobaczymy zabytkową starą studnię. W mieście nie brakuje wielu cennych zabytków, każdy odwiedzający powinien koniecznie zobaczyć Kościół Farny pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła, Dzwonnicę, Synagogę, Wzgórze Zamkowe oraz Starą Łaźnie. Amatorów aktywnego wypoczynku z pewnością zadowolą liczne szlaki piesze oraz rowerowe przebiegające przez miasto oraz okolice, idealne na całodzienne wyprawy.

Kazimierz Dolny nie bez przyczyny określany jest mianem najpiękniejszego miasta w Polsce. Liczne zabytki, które dzięki rozsądnemu odrestaurowaniu pozwalają poczuć chociaż w części klimat przeszłości. Na starym rynku nie straszą obskurne szyldy lokali, sklepów, które z pewnością zniszczyłyby urok tego miejsca, tak jak to się dzieje w wielu innych miastach Polski. Kazimierz Dolny jest wspaniałym przykładem umiejętnego odrestaurowania miasta, zachowując przy tym w całości jego unikalny charakter. 

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.