Czwartek, 30.05.2024 05:10

Kamery w Zamościu (4)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Zamość - opis

Zamość to architektoniczna perła kresów położona we wschodniej części Polski, w województwie lubelskim, około 90 kilometrów na południowy-wschód od Lublina. Zamość założony został przez kanclerza Jana Zamyoskiego, który zlecił włoskiemu architektowi Bernardo Morando zaprojektowanie doskonałego miasta, idealnej twierdzy, mającej chronić majątek rodu Zamoyskich.

Po renowacji Zamość jak i jego zabytki prezentują się fantastycznie i stanowią przykład "idealnego miasta" z renesansową włoską urbanistyką, więc nic w tym dziwnego, że figuruje na światowej liście dziedzictwa UNESCO. Plan urbanistyczny miasta nawiązuje do budowy ludzkiego ciała. Głowę stanowić miał Pałac Zamoyskich, natomiast kręgosłup ulica Grodzka, która ze wschodu na zachód w kierunku pałacu przecina Rynek Wielki. Ramiona imitować miały ulice poprzeczne, takie jak ulica Solna lub Moranda. Wielki Rynek z XVI wieku, jest jednym z najwspanialszych europejskich placów.

Liczne zabytki architektoniczne to nie jedyne atrakcje czekające w Zamościu na turystów. Dużą popularnością, nie tylko wśród mieszkańców, ale także wśród turystów cieszy się zamojski Park Miejski, należący do najpiękniejszych parków miejskich w Polsce. Godnym polecenia miejscem jest także Muzeum Barwy i Oręża, w którym wyeksponowana została broń biała, palna i armaty, a także makiety twierdzy Zamość. W innej części Zamościa utworzono niewielki skansen z militariami z czasów II wojny światowej. Ogromnym atutem miasta jest sąsiedztwo Roztocza. Piękna i dzika kraina o nieskażonej przyrodzie, ciemnych i mrocznych lasach, czystych rzekach i niecodziennej wschodniej architekturze.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.