Czwartek, 18.07.2024 06:32

Kamery w Lublinie (1)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Lublin - opis

Miasto wojewódzkie Lublin położone jest na Wyżynie Lubelskiej nad Bystrzycą. Jest stolicą województwa lubelskiego jednak historycznie, wraz z Krakowem, Częstochową i kilkunastoma innymi miastami, przynależy do regionu Małopolski, obejmującego południowo-wschodnią część Polski.

Lublin prawa miejskie otrzymał prawdopodobnie w okolicy roku 1253, należy więc do grupy najstarszych miast Polski. Najważniejsze zabytki architektury zlokalizowane są w rejonie Starego Miasta. Najbardziej charakterystyczne budowle to XIV-wieczna Brama Krakowska strzegąca wejścia na Stare Miasto, stanowiąca część dawnych murów obronnych oraz zamek królewski z XIII wieku (wielokrotnie przebudowywany w kolejnych latach) oraz obronna Baszta Gotycka z 1341 roku.

Lublin jest pięknym miastem pełnym zieleni. Znajdują się tu liczne parki i ogrody, jak chociażby Ogród Saski przy alejach Racławickich, Park Bronowicki leżący w dzielnicy Bronowice, Park Ludowy, obok którego znajduje się hala Międzynarodowych Targów Lubelskich, Park Akademicki, którego teren wcześniej należał do Ogrodu Botanicznego, czy Park Podzamcze zajmujący teren dawnej dzielnicy żydowskiej.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.