Czwartek, 18.07.2024 01:50

Kamery w Zastawkach

Brak kamer.

Zastawki - opis

Zastawki to niewielka wieś położona w powiecie opolskim rozciągającym się we wschodniej części województwa lubelskiego. Miejscowość położona jest w obrębie gminy Chodel zamieszkanej łącznie przez około 7 tysięcy osób. Choć we wsi nie znajdziemy zabytków, to jej położenie w Kotlinie Chodelskiej sprawia, że stanowić ona może doskonałą bazę wypadową w przepiękne krajobrazowo i ciekawe przyrodniczo regiony powiatu opolskiego.

Kotlina Chodelska to trójkątne, rozszerzające się na zachód obniżenie, usytuowane w samym sercu powiatu. Znakomitą część kotliny zajmują podmokłe łąki, kryjące w sobie chronione rośliny. Główną rzeką regionu jest Chodelka, będąca prawym dopływem Wisły. Jej długość wynosi około 50 kilometrów. Wzdłuż rzeki położone są liczne kępy lasu, które odznaczają się dużymi walorami krajobrazowymi.

W obrębie gminy usytuowane są 4 obiekty sakralne, będące zabytkami. W Chodlu usytuowany jest kościół parafialny św. Trójcy ufundowany w 1530 roku, natomiast w odległości około kilometra od miasta znajdują się ruiny świątyni pojezuickiej pw. M.B. Loretańskiej. Do godnych polecenia zabytków zaliczyć należy także: kapliczkę w Chodlu mieszcząca się przy ulicy Szkolnej wybudowana w 1904 roku, natomiast przy ulicy Mostowej usytuowana jest statua Matki Boskiej.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.