Czwartek, 18.07.2024 06:42

Miasta z Kamerami ↓

Kamery w Podlaskim - na literę S (16)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery na literę S

Podlaskie - opis

Województwo podlaskie leży na północno wschodnim krańcu Polski, tuż przy granicy z Litwą i Białorusią. Władze województwa mają swoją siedzibę w największym ze znajdujących się tu miast, Białymstoku. Do terenu województwa należy Nizina Podlaska, Pojezierze Suwalskie i Nizina Mazowiecka. Ze względu na duże zalesienie i zlokalizowane tu puszcze, obszar nazywany jest Zielonymi Płucami Polski.

Region posiada niesamowicie piękne, pełne zieleni tereny, które stworzone są do pieszych i rowerowych wycieczek. Przebiega tu 21 szlaków rowerowych, które wiodą przez obszary chronione jak Dolina Rospudy, Białowieski, Narwiański, Biebrzański i Wigierski Park Narodowy czy Suwalski Park Krajobrazowy.

W południowo wschodniej części województwa podlaskiego, na pograniczu Polski i Białorusi położona jest Puszcza Białowieska. Podziwiać tutaj można niedotknięte działalnością człowieka, naturalne lasy, cieszyć się ciszą i bliskością przyrody. W otoczonej lasami wsi Białowieża mieści się Rezerwat Pokazowy Żubrów, w którym turyści mają możliwość podziwiania tych dostojnych zwierząt. Zagrody mają tu również sarny, dziki, jelenie i trudniejsze do spotkania wilki oraz rysie. W miejscowości można także przespacerować się po parku pałacowym należącym niegdyś do Rosyjskiego Cara oraz obejrzeć drewniany dworek z 1845 roku. W okolicy rozpoczyna się kilka malowniczych tras pieszych i rowerowych, którymi odbywać można niezwykłe wycieczki po pięknej i dzikiej puszczy.

Północna część podlaskiego to urzekająca Suwalszczyzna z Biebrzańskim Parkiem Narodowym, Parkiem Krajobrazowym Puszczy Romnickiej, Suwalskim Parkiem Krajobrazowym i Wigierskim Parkiem Narodowym. Można tu podziwiać wspaniałe i trudno dostępne bagna, rozlewiska, gęste lasy i falujące pagórki. Te regiony są zamieszkiwane przez mniejszości narodowe litewską, białoruską i rosyjską, a całe województwo podlaskie jest wielokulturowym tyglem zamieszkiwanym także przez Tatarów, Ukraińców, Białorusinów i Rosjan.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.