Wtorek, 07.02.2023 12:29

Gorzów Wielkopolski - Fontanna Pauckscha

Fontanna Pauckscha
Link źródłowy

Gorzów Wielkopolski kamera na Fontannę Pauckscha

Fontanna Pauckscha została ufundowana w 1896 roku przez Hermann Pauckscha, gorzowskiego fabrykanta. Obecna rzeźba jest wierną repliką oryginału, który został stworzony przez rzeźbiarza Cuno von Uechtritz-Steinkirch, a pod koniec wojny przetopiony do celów zbrojeniowych.

Wierną replikę rzeźby gorzowianie zawdzięczają Zofii Bilińskiej, lokalnej artystce. Monumentalny pomnik-fontanna przedstawia kobietę oraz trójkę jej dzieci. Kobieta na ramionach trzyma koromysło, a na łańcuchach zawieszone są wiadra. Jest to symbol pracowitości gorzowian i życiodajności rzeki Warty. U stóp kobiety znajdują się trzy figury dzieci, które symbolizują ówczesne podstawy gospodarki Gorzowa Wielkopolskiego. Dziewczynka z wędką symbolizuje rybołówstwo, natomiast dziewczynka z siecią żeglugę. Chłopiec trzymający młot i zębatkę symbolizuje przemysł.

W 2007 roku Gorzów Wielkopolski obchodził 750-lecie istnienia miasta. Z tej okazji zostały wydrukowane okolicznościowe znaczki pocztowe, na których widoczna była Fontanna Pauckscha. Monumentalny pomnik usytuowany jest opodal Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na Starym Rynku.

Kamery w pobliżu

Aktualna pogoda

  • temperatura: 4.4 °C (40 °F)
  • prędkość wiatru: 1.43 km/h (0.89 mph)
  • wilgotność powietrza: 54 %
  • kierunek wiatru: 248 °
  • zachmurzenie: 14 %
  • ciśnienie atmosferyczne: 1043 hPa

Przykładowy obraz z kamery: Fontanna Pauckscha w miejscowości Gorzów Wielkopolski

Fontanna Pauckscha

Powiązane kategorie z kamerą nr 664:

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.