Sobota, 12.06.2021 14:23

Zamość - Brama Szczebrzeska

Brama Szczebrzeska
Link źródłowy

Zamość kamera na Bramę Szczebrzeską

Widoczna na zdjęciach z kamery Brama Szczebrzeska położona jest tuż przy ulicy Szczebrzeskiej oraz opodal Parafii Katedralnej Zmartwychwstania Pańskiego św. Tomasza Apostoła w Zamościu. To właśnie tędy, przez setki lat, udawano się w kierunku Szczebrzeszyna i Krakowa, a po zamknięciu Starej Bramy Lubelskiej również do Lublina i Warszawy. Brama Szczebrzeska wybudowana została w latach 1603-1605. Prawdopodobnie została zaprojektowana przez Bernarda Moranda.

Brama Szczebrzeska znacząco różni się od pozostałych, bowiem była ona budynkiem dwukondygnacyjnym, trójosiowym, lecz po likwidacji twierdzy w 1866 roku i wytyczeniu nowej drogi tuż opodal bramy, została zamurowana. Przejazd ponownie został otwarty podczas remontu przeprowadzonego w latach 2007-2009. Został również zrekonstruowany fragment kurtyny z galerią strzelniczą.

Na przykładowym zdjęciu z kamery, widoczny jest niewielki, parterowy, klasycystyczny budynek pokryty nasypem ziemnym. Jest to warownia. Budynek wzniesiony został w 1825 roku, a jej ceglane elewacje z rzędem strzelnic na zachodniej ścianie, arkadami, rzygaczami i kamiennymi boniami są bardzo podobne do pozostałych budowli fortecznych wzniesionych w XIX wieku w Zamościu.

Kamery w pobliżu

Aktualna pogoda

  • temperatura: 24.6 °C (76.3 °F)
  • prędkość wiatru: 9.93 km/h (6.17 mph)
  • wilgotność powietrza: 53 %
  • kierunek wiatru: 250 °
  • zachmurzenie: 0 %
  • ciśnienie atmosferyczne: 1011 hPa

Przykładowy obraz z kamery: Brama Szczebrzeska w miejscowości Zamość

Brama Szczebrzeska

Powiązane kategorie z kamerą nr 974:

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.