Sobota, 02.03.2024 04:13

Kamery w Sławkowie (4)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Sławków - opis

Sławków to niewielka, spokojna, a przy tym historyczna miejscowość położona w województwie śląskim, na samiutkim krańcu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, leżąca między Olkuszem a Dąbrową Górniczą, rozciągająca się wzdłuż rzeki Białej Przemszy. Prawa miejskie Sławków otrzymał już w 1279 roku i pochwalić się może niesamowicie długą historią. Urokliwe miasteczko rozkwitło dzięki położeniu na szlaku handlowym oraz intensywnemu wydobyciu srebra, cynku i ołowiu.

Turyści odwiedzający Sławków powinni swoje pierwsze kroki skierować w stronę Rynku, który charakteryzuje się średniowiecznym układem architektonicznym. Niezwykłego charakteru temu miejscu nadaje stylowa studnia, domy podcieniowe oraz oczywiście słynna karczma Austeria powstała w 1701 roku.
Karczma mieści się w drewniano-murowanym budynku. Łamany dach karczmy opiera się na sześciu kolumnach. Ponadto na Rynku stoi także zabytkowy budynek pokryty gontem, wzniesiony na przełomie XVIII i XIX wieku. Obecnie mieści się w nim Dział Kultury Dawnej Miejskiego Ośrodka Kultury.

Planując dłuższy pobyt w Sławkowie warto zaplanować także zwiedzanie ruin zamku biskupów, które znajdziemy przy ulicy Zamkowej. Mimo, że niewiele pozostało do dnia dzisiejszego z tutejszego zamku, to ostałe elementy są bardzo cenne. Ważnym punktem na turystycznej mapie Sławkowa jest także Dwór Biskupi, sytuowany przy ul. Staropocztowej, wzniesiony w XVI wieku, ponadto warto zobaczyć także kościół św. Jakuba z 1836 roku oraz kościół św. Marka.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.