Piątek, 21.06.2024 17:04

Rzeszów - Stary Rynek

Stary Rynek

Rzeszów kamera na Stary Rynek

Pierwszym miejscem, do którego najczęściej kierują się turyści, tuż po przybyciu do Rzeszowa, jest Stare Miasto. Centralną częścią Starego Miasta jest oczywiście Stary Rynek, który zachwyca kolorowymi fasadami, wspaniałych i zabytkowych kamienic powstałych pomiędzy XV a XIX wiekiem.

Rzeszowski Stary Rynek odbiega dość mocno od pierwotnego wyglądu, ze względu na wielki pożar, jaki nawiedził miasto w 1842 roku. Ogień strawił wiele drewnianych domów, a te które ocalały stanowią największą atrakcję turystyczną. Obecnie Stary Rynek ma kształt nierównomiernego czworoboku o wymiarach około 100 x 50 metrów i od zachodu nie posiada zabudowań. Pozostałe trzy pierzeje rynku tworzą niewielkie, dwupiętrowe kamienice, które swój obecny wygląd architektoniczny zawdzięczają przebudowom z XIX wieku.

Największym, a zarazem najcenniejszym zabytkiem architektonicznym rzeszowskiego Starego Miasta jest Ratusz zbudowany pod koniec XVI wieku przez Mikołaja Spytka Ligęzę. W kolejnych latach ratusz był przebudowywany. W 1996 roku przeprowadzony został kapitalny remont Ratusza mający na celu przywrócenie XIX-wiecznego wyglądu i wystroju.

Aktualna pogoda

  • temperatura: 29 °C (84.3 °F)
  • prędkość wiatru: 3.32 km/h (2.06 mph)
  • wilgotność powietrza: 37 %
  • kierunek wiatru: 40 °
  • zachmurzenie: 0 %
  • ciśnienie atmosferyczne: 1016 hPa

Przykładowy obraz z kamery: Stary Rynek w miejscowości Rzeszów

Stary Rynek

Powiązane kategorie z kamerą nr 621:

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.