Środa, 22.05.2024 22:09

Kamery w Mikołowie (4)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Mikołów - opis

Mikołów to średniej wielkości miasto zamieszkane przez około 40 000 osób, leżące w południowej części Polski, w województwie śląskim. Od wschodu miasteczko graniczy bezpośrednio z Katowicami, natomiast od południa z Tychami. Jak łatwo się domyślić, nazwa miasteczka wywodzi się od imienia Mikołaj. Nie chodzi jednak o św. Mikołaja, lecz o Mikoła lub Mikuła. Prawdopodobnie tak nazywał się jeden z dawnych dzieciów grodu. Przez setki lat stosowane były odmienne zapisy nazwy miejscowości. Począwszy od Miculow, przez Mikulow, Nicolaw, aż po Mikulu. Natomiast dzisiejsza nazwa po raz pierwszy pojawiła się w w drugiej połowie XVIII wieku.

Historia Mikołowa, a wcześniej grodu, sięga XIII wieku. Z tego okresu pochodzi najstarsza wzmianka w księgach historycznych. Największy rozwój miasta przypadł na pierwszą połowę XVI wieku, wówczas Mikołów otrzymał prawa miejskie. Ogromnym atutem miasteczka było również położenie na węźle ważnych dróg handlowych. 

Obecnie Mikołów jest jednym z niewielu miast na Górnym Śląsku, które do dnia dzisiejszego zachowało swoją dawną starówkę oraz Rynek z odchodzącymi od niego uliczkami. Na początku XIX wieku centrum miasta przeszło gruntowną rewitalizację i do dnia dzisiejszego prezentuje się kapitalnie. Jest to miasto, które zdecydowanie warto odwiedzić.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.