Wtorek, 19.03.2024 12:52

Karpacz - Karkonoskie Tajemnice

Karkonoskie Tajemnice
Link źródłowy

Kamera w Karpaczu przy Karkonoskich Tajemnicach

Karkonoskie Tajemnice to dość nowa atrakcja w Karpaczu. Zamysłem właściciela tego "muzeum" jest propagowanie w świadomości turystów - szczególnie tych młodszych, nie znających charakteru Karkonoszy, Gór Olbrzymich jak dawniej mówiono czyli Riesengebirge - idei Ducha Gór, postaci legendarnej, która pojawiała się w tych górach już wieki temu. Duch Gór, zwany również Karkonoszem lub jak kto woli Liczyrzepą, nie ma jednej twarzy, jego wizerunek zmieniał się wielokrotnie, inny był dla mieszkańców osiadłych u stóp tajemniczej góry Śnieżki, inny dla poszukiwaczy skarbów, a jeszcze inny dla powieściopisarzy, poetów czy malarzy. Ten widoczny przed budynkiem nawiązuje do najstarszego wizerunku, udokumentowanego na mapie Martina Helwiga z 1561 roku (!!!). Nie jest on również jego dokładną kopią, bo przy projektowaniu tej rzeźby uczestniczyli współcześni artyści, którzy jedynie posiłkowali się najstarszym wzorcem. Wraz ze zmieniającymi się wizerunkami Ducha Gór, zmieniały się legendy z nim związane. Niejednokrotnie była to postać potworna, która miała odstraszać śmiałków od plądrowania skarbów gór. Innym razem był to złośliwy starzec, który uprzykrzał życie turystom - pokazywał im błędną drogę lub kierował na niechybną zgubę. Obecnie najczęściej spotkamy go jako dobrodusznego dziadka, trochę zdziwaczałego ale zawsze żyjącego w zgodzie z naturą. Postać Liczyrzepy jest najbardziej znana i popularna w Czechach, gdzie wizerunek Karkonoš'a znajdziemy nawet na etykietach wielu wyrobów piwnych. Zresztą Duch Gór, dawniej Rübezahl był i dla wielu jest nieodłącznym symbolem Sudetów a w szczególności Karkonoszy i Gór Izerskich.

Widoczny na kamerze budynek budzi wśród wielu turystów mieszane uczucia, bo choć sam Duch Gór nazywany jest przez nich często diabłem, potworem - co nie dziwi - to jednak metalowa (pokryta brunatną rdzą) rzeźba kłóci się z bardzo nowoczesną, skromną w detalach, dla wielu prostacką architekturą, podkreśloną jeszcze odbijającymi światło poręczami ze stali nierdzewnej oraz przyciemnianymi wielkimi szybami. Ponoć taki był zamysł artystyczny, tzn. ukazać potwornego Ducha Gór na tle współczesnych kontrastów. Turyści odwiedzający Karpacz raczej przyzwyczajeni są do zgoła innej zabudowy, która w połączeniu z drewnem nadaje charakteru temu miejscu. Stal i szkło to na pewno nie są materiały służące dawnym budowniczym, stosowano te materiały, które były w zasięgu ręki czyli kamień i drewno.

Niewątpliwie jest to atrakcja, tym bardziej, że budynek znajduje się w ścisłym centrum Karpacza przy miejskim parku. Przynajmniej raz warto wybrać się do podziemi budynku aby w mrocznej scenerii zapoznać się z wybranymi legendami o Duchu Gór i jednocześnie spróbować swoich sił twórczych nad jeszcze jednym jego wizerunkiem. Obraz z kamery jest w wersji LIVE czyli na żywo.

Kamery w pobliżu

Aktualna pogoda

  • temperatura: 7.1 °C (44.7 °F)
  • prędkość wiatru: 1.43 km/h (0.89 mph)
  • wilgotność powietrza: 64 %
  • kierunek wiatru: 159 °
  • zachmurzenie: 3 %
  • ciśnienie atmosferyczne: 1021 hPa

Przykładowy obraz z kamery: Karkonoskie Tajemnice w miejscowości Karpacz

Karkonoskie Tajemnice

Powiązane kategorie z kamerą nr 68:

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.