Czwartek, 18.07.2024 01:13

Kamery w Jerzmanowicach (1)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Jerzmanowice - opis

Jerzmanowice to wieś leżąca w powiecie krakowskim w województwie małopolskim. Administracyjnie należy do gminy Jerzmanowice-Przeginia. Jeszcze pod koniec XVI wieku wieś zwana Irzmanowicami była wsią królewską w tenucie ojcowskiej. Jerzmanowice składają się z kilku integralnych części: Gościniec, Kolonia Wschodnia, Kolonia Zachodnia, Góra, Krzemieńce, Kopaniny, Za Wieżą, Zarnowiec oraz Lepianka i W Dole.

Według ksiąg historycznych lokacja Jerzmanowic miała miejsce pomiędzy 1325 a 1335 rokiem. Pierwsza pisana wzmianka na temat Jerzmanowic pojawia się w 1326 roku, lecz pod nazwą villa Hermani, co znaczy wieś Hermana. W kolejnych latach miejscowość zwana była de Yarzmanowicz, co związane było ze spolszczeniem niemieckiego imienia Herman na polskie: Jerzman lub Jirzman. W kolejnych latach nazwa miejscowości zmieniona została na ostateczną formę Jerzmanowice. 

Jerzmanowice to miejscowość, którą warto polecić turystom. Wieś usytuowana jest nieopodal Ojcowskiego Parku Narodowego i niedaleko drugiego pod względem wysokości wzniesienia Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej - wzgórza Grodzisko, wznoszącego się na wysokość 512,8 metrów n.p.m. Wypada na koniec wspomnieć, iż we wsi znajdują się dwa zabytki sakralne: Kościół św. Bartłomieja Apostoła oraz kaplica ś. Jana Chrzciciela z 1696 roku.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.