Czwartek, 18.07.2024 00:42

Kamery w Gniewie (2)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Gniew - opis

Gniew to niewielkie miasteczko położone w województwie pomorskim, przy ujściu rzeki Wierzycy do Wisły, pomiędzy Grudziądzem i Malborkiem, przy trasie nr 1. Jest to niesłychanie ciekawa i popularna miejscowość, której najważniejszym zabytkiem jest wspaniała twierdza krzyżacka z charakterystycznymi czterema wieżami. Latem przed zamkiem odbywają się liczne imprezy historyczne i kulturalne.

Choć zdecydowanie twierdza krzyżacka jest historycznym obiektem, który z pewnością zafascynuje każdego turystę, to warto również poświęcić nieco czasu na zwiedzane pozostałych zabytków miasta. Godnym polecenia miejscem jest malowniczy gniewski Rynek wyłożony brukiem, otoczony zadbanymi kamieniczkami, które nadają temu miejscu wyjątkowy klimat. To właśnie w Gniewie zachował się najcenniejszy i największy w województwie pomorskim zespół zabytkowych kamienic. Niektóre z nich wzniesione zostały jeszcze w XIV wieku, a przebudowane w XVIII wieku. Wiele kamienic zachowało zabytkowe elementy architektury i wyposażenia. W niewielkiej odległości od Rynku usytuowana jest okazała budowla gotycka - kościół św. Mikołaja, patrona żeglarzy i kupców. Najstarsza część świątyni - prezbiterium wybudowana została w 1348 roku, natomiast boczne kaplice wzniesione zostały dopiero pod koniec XVI wieku.

Gniew to jedno z niewielu miast, gdzie tak dobrze zachowała się dawna kompozycja przestrzenna. Zabudowa miasteczka to swoisty skansen architektoniczno-urbanistyczny, który ukształtował się jeszcze w czasach średniowiecza. Bez wątpienia jest to miasto, które warto odwiedzić. Mimo, że nie ma tutaj wielu zabytków, to Gniew stanowić może doskonałą bazę wypadową do okolicznych miejscowości.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.