Niedziela, 14.04.2024 01:29

Kamery w Czarnej Górze gm. Czarna (1)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Czarna Góra gm. Czarna - opis

Czarna Góra to niewielka wieś położona w południowo-wschodniej części naszego kraju, w województwie podkarpackim, a powiecie bieszczadzkim, przy drogach wojewódzkich nr 894 i 896. Choć wieś, sama w sobie nie jest nazbyt atrakcyjna turystycznie, to jest przystankiem dla wielu turystów, ze względu na jej położenie na zbiegu małej i dużej pętli bieszczadzkiej.

Pierwsze wzmianki na temat osady w miejscu dzisiejszej wsi pochodzą z 1505 roku, kiedy to wieś została lokowana na prawie włoskim przez Andrzeja Wyderkę - pierwszego wójta Czarnej Góry. W przeciągu setek lat wieś kilkukrotnie zmieniała swoich właścicieli. Należała między innymi do: rodziny szlacheckiej Czarnieckich, rodziny magnatów Tarło, ks. Konstantego Korybut Wiśniowieckiego oraz do rodzin: Stadnickich, Ossolińskich, Mniszchowów i Raszowskich.

Jedynym zabytkiem znajdującym się we wsi jest cerkiew greckokatolicka pw. św. Dymitra Męczennika, która została wzniesiona w 1834 roku. Obecnie świątynia służy jako kościół parafialny rzymskokatolicki pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Zabytek położony jest na szlaku architektury drewnianej województwa podkarpackiego i jest jedną z nielicznych świątyń wybudowanych w stylu klasycystycznym.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.