Poniedziałek, 24.06.2024 06:21

Kamery w Bolesławiu, średniej wielkości wsi, zamieszkanej przez nieco ponad 2500 osób, położona w gminie Bolesław, powiecie Olkuskim w obrębie województwa małopolskiego (2)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Bolesław - opis

Bolesław to średniej wielkości wieś, zamieszkana przez nieco ponad 2500 osób, położona w gminie Bolesław, powiecie Olkuskim w obrębie województwa małopolskiego. Miejscowość rozciąga się na pograniczu Zagłębia Dąbrowskiego oraz Ziemi Olkuskiej. Nazwa wsi wywodzi się od imienia Bolesław. Nadana została przez Bolesława Wstydliwego - założyciela osady.

Po raz pierwszy Bolesław w księgach historycznych wymieniony został w 1279 roku, jako przedmiot nadania Bolesława Wstydliwego dla biskupstwa krakowskiego. Wieś weszła w skład klucza sławkowskiego. Prawdopodobnie jednak drogą nadań wykluczona została spod jurysdykcji biskupiej, bowiem w XV wieku wymieniona została jako własność szlachecka. W XVI wieku w Bolesławiu powstały karczmy, dwóch rzemieślników oraz dwie kuźnice. Wówczas także rozpoczęto wydobywanie galeny, o czym świadczą powstałe wówczas sztolnie: Czajkowska (zwana Leśną), Ostowicka (Centauryjska) oraz Starczynowska (Czartorujska, Królewska). Na koniec warto dodać, iż w Bolesławiu obecnie znajduje się najliczniejsza parafia Kościoła Polskokatolickiego w Polsce. 

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.