Czwartek, 30.05.2024 05:37

Białystok - Ratusz

Ratusz

Białystok kamera online na Ratusz

Obiekt widoczny z kamery to znajdujący się w centrum Białegostoku ratusz. Budynek został wzniesiony w latach 1745-1761 z inicjatywy Jana Klemensa Branickiego, który ufundował także znajdujący się nieopodal przepiękny Pałac Branickich. Niestety pierwotna budowla nie przetrwała działań II Wojny Światowej. Odbudowa przeprowadzona została w latach 1954-1958.

Na początku istnienia Białostocki ratusz sprawował funkcję centrum targowego. Wokół rozlokowane były kramy, a przed wejściem znajdowała się waga miejska, której zarys fundamentów uwydatniony jest obecnie na placu przed budynkiem. W czasie swojej blisko trzystuletniej historii ratusz nigdy nie stanowił lokum władz miejskich. Od roku 1958 do chwili obecnej mieści się tu siedziba Muzeum Podlaskiego w Białymstoku wraz z działem archeologii i malarstwa polskiego, a także niewielka restauracja Esperanto Cafe.

Rynek, w którego centrum znajduje się ratusz, jest jedną z najbardziej reprezentacyjnych części Białegostoku. W pobliżu znajduje się pomnik Józefa Piłsudskiego, Bazylika archikatedralna, Cekhauz z Archiwum Państwowym oraz wiele ciekawie zdobionych powojennych kamieniczek.

Aktualna pogoda

  • temperatura: 15.3 °C (59.5 °F)
  • prędkość wiatru: 0.72 km/h (0.45 mph)
  • wilgotność powietrza: 80 %
  • kierunek wiatru: 62 °
  • zachmurzenie: 24 %
  • ciśnienie atmosferyczne: 1010 hPa

Przykładowy obraz z kamery: Ratusz w miejscowości Białystok

Ratusz

Powiązane kategorie z kamerą nr 514:

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.