Czwartek, 30.05.2024 05:45

Kamery w Żyrardowie (1)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Żyrardów - opis

Żyrardów to średniej wielkości miasto, zamieszkane przez około 41 000 mieszkańców, położone w powiecie żyrardowskim, województwie mazowieckim. Z geograficznego punktu widzenia Żyrardów leży na Równinie Łowicko-Błońskiej, nad rzeką Pisia Gągolina. Stolica powiatu żyrardowskiego oddalona jest 45 kilometrów od Warszawy i około 90 kilometrów od Łodzi.

Żyrardów jest ciekawą miejscowością, która tętni życiem. Liczne zabytkowe obiekty oraz urokliwe zakamarki sprawiają, że warto tutaj przyjechać. Turyści odwiedzający Żyrardów swoje pierwsze kroki powinni skierować do centrum miasta. Bowiem jest to jedyny w Europie w całości zachowany zespół urbanistyczno-architektoniczny miasta przemysłowego. Pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. 

W mieście wyróżnić możemy osiedle murowane domów z czerwonej cegły, które przeznaczone były dla robotników, a także dzielnicę willową dla kadry kierowniczej oraz właścicieli fabryk. Oczywiście znajdują się tutaj także budynki użyteczności publicznej, takie jak szkoły, szpital, kościoły, dom kultury, pralnia oraz łaźnia miejska.

Warto zwrócić uwagę na kościół pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia. Wysokie i strzeliste wieże przykuwają wzrok. Świątynia wzniesiona została w latach 1900-1903 i charakteryzuje się stylem neogotyckim. Projekt świątyni wzorowany był na katedrze w Kolonii, lecz kilkukrotnie pomniejszona.