Poniedziałek, 15.07.2024 01:19

Kamery w Zwoleniu (1)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Zwoleń - opis

Zwoleń to niewielkie miasteczko, zamieszkane przez około 8000 osób, leżące w gminie Zwoleń, powiecie zwoleńskim, województwie mazowieckim. Miejscowość rozciąga się nad rzeką Zwolenką, na Wzniesieniach Południowomazowieckich. Zwoleń jest miastem, które może pochwalić się bardzo długą historią. Miejscowość powstała na gruntach wsi Gotardowa Wola w pierwszych dwudziestupięciu latach XV wieku. Dokumenty lokacyjne datowane są na 1425 rok.

W Zwoleniu nie zachowało się zbyt wiele zabytkowych budynków. Amatorzy zabytków sakralnych powinni zwrócić szczególną uwagę na kościół parafialny pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego z XVI wieku oraz znajdujące się tutaj kaplice Kochanowskich, w których podziemiach spoczywają szczątki Jana Kochanowskiego i jego rodziny, a także Owadowskich - spokrewnionych z Kochanowskimi.

W Zwoleniu zachowało się wiele pomników. Pomniki Jana Kochanowskiego znajdziemy przy gimnazjum, przy ulicy Kościelnej oraz w centralnej części parku na placu Jana Kochanowskiego. Natomiast przy ulicy Ludowej, tuż przy Szkole Podstawowej zobaczyć możemy pomnik Władysława II Jagiełły.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.