Środa, 22.05.2024 23:51

Kamery w Zegrzu (2)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Zegrze - opis

Zegrze to wieś położona nad Zalewem Zegrzyńskim w gminie Serock, powiecie legionowskim, województwie mazowieckim. Wieś sąsiaduje z dwiema miejscowościami: Jadwisin i Nieporęt. Zegrze zamieszkane są przez około 970 osób. Przez teren Zegrza przebiega droga krajowa numer 61, która na tej wysokości jest dwujezdniowa. Pierwsze wzmianki historyczne na temat osady, w miejscu dzisiejszej wsi, pochodzą z XIV wieku, lecz wiadomo, iż wieś istniała już w XII wieku. Aż do XVII wieku Zegrze nosiła nazwę Zgierz, co było w staropolskim określeniem brodu.

W Zegrzu znajdują się ciekawe zabytki, choć nie wszystkie udostępnione zostały turystom. We wsi znajduje się pałac myśliwski wybudowany w XIX wieku, w którym obecnie mieści się hotel oraz kasyno. Cennymi zabytkami są także forty - twierdzy: Umocnienie Duże oraz Umocnienie Małe, które potocznie zwane są fortami "Ordon" i "Karlinek".

Jako ciekawostkę, warto wspomnieć, iż Umocnienie Duże "Ordon" kilka lat temu stało się własnością Narodowego Banku Polskiego. Ma się tam mieścić Skarbiec Centralny i Centralny Ośrodek Komputerowy Zdalny Narodowego Banku Polskiego. Lecz ze względu na wzrost cen usług budowlanych oraz materiałów, realizacja inwestycji została wstrzymana. 

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.