Piątek, 21.06.2024 16:35

Kamery w Żarach (1)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Żary - opis

Żary to miejscowość, a dokładniej miasto, leżące w powiecie żarskim, województwie lubuskim. Miasteczko zamieszkane jest przez nieco ponad 38 000 mieszkańców i rozciąga się w południowej części Wału Trzebnickiego. Żary usytuowane są także pomiędzy dwoma dopływami Odry, a także Bobrem i Nysą Łużycką. Pierwsza wzmianka w księgach historycznych na temat Żar pojawia się w 1007 roku (kronika Theitmara). W 1207 roku miejscowość otoczona została murami, zaś w 1260 roku Żary otrzymały prawa miejskie magdeburskie.

W Żarach zachowało się wiele zabytków. Wśród nich należy wyróżnić kościół parafialny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z latach 1914-1917, a także kościół szpitalny pod wezwaniem Świętego Ducha z XIV wieku. Warto również szczególną uwagę zwrócić na kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej, czy też kościół pw. św. Barbary. Na terenie miasta, w różnych miejscach, rozsiane są także fragmenty murów obronnych.

Jeśli zaś chodzi o świeckie zabytki, turystom polecamy wizytę na tutejszym Rynku, na którym znajduje się Ratusz wybudowany na przełomie wieków XIV-XVI. Warto także zobaczyć pałac Promnitzów, wybudowany w stylu barokowym w XVIII wieku oraz zamek Dewinów-Bibersteinów - gotycki. Ponadto na terenie całego miasta znajduje się wiele wiekowych kamienic i domów.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.