Poniedziałek, 15.07.2024 01:13

Kamery w Zakroczymiu (2)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Zakroczym - opis

Zakroczym to niewielkie miasteczko, leżące w gminie miejsko-wiejskiej Zakroczym, powiecie nowodworskim, województwie mazowieckim. Miejscowość usytuowana jest na prawym brzegu Wisły, tuż przy skrzyżowaniu dróg krajowych numer 62 oraz 7.

Pierwsze wzmianki na temat miasteczka pojawiają się w Falsyfikacie Mogileńskim w 1065 roku, jako grodzie lub też osadzie na uposażeniu księży benedyktynów z Moglina. Prawa miejskie zaś, Zakroczym otrzymał już w 1422 roku.

Po długiej historii miasta pozostało nieco zabytków. Kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża wzniesiony został na przełomie XV i XVI wieku w stylu gotyckim, a następnie w trakcie przebudowy zyskał cechy renesansowe. Ciekawym obiektem sakralnym jest także kościół i klasztor oo. Kapucynów, wzniesiony w 1758 roku w stylu barokowym z fundacji Józefa Młockiego. W Zakroczymiu znajduje się także ładny pomnik "Latarnia", ustawiony ku czci powstańców z 1831 i 1863 roku oraz ku czci poległych w latach 1939-1945. Ponadto na terenie miasta znajduje się "Góra Zamkowa" z budynkiem dworu z XIX wieku i na piwnicach z XV wieku.  

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.