Poniedziałek, 15.07.2024 00:22

Kamery w Żagadniu (1)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Żagań - opis

Żagań to miasto położone w zachodniej części naszego kraju, a dokładniej w powiecie żagańskim, województwie lubuskim. Rozciąga się na pograniczu Niziny Śląsko-Łużyckiej oraz Wału Trzebnickiego, nad malowniczymi rzekami: Bobrem i Czerną Wielką. Miasto zamieszkane jest przez ponad 26 tysięcy mieszkańców i oddalone jest około 40 kilometrów od granicy polsko-niemieckiej oraz około 100 kilometrów od granicy polsko-czeskiej. Żagań założony został prawdopodobnie około 700 roku przez słowiańską księżniczkę Żagannę. Lecz pierwsza wzmianka historyczna w księgach pochodzi z 23 maja 1202 roku. 

W Żaganiu odnaleźć możemy wiele ciekawych zabytków. Do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa wpisane zostało miasto z XVI i XVIII wieku. Warto w Żaganiu zobaczyć kościół filialny pod wezwaniem Świętego Ducha, który wybudowany został na początku XVIII wieku w latach 1701-1702. Ciekawym obiektem jest także kościół szpitalny pod wezwaniem Świętego Krzyża, który wzniesiony został z fundacji księżnej Doroty de Talleyrand w 1848 roku, a także kościół cmentarny pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Pany z 1484 roku. Obecnie wygląd świątyni jest barokowy z elementami gotyku.

Wśród świeckich zabytków Żagania warto zwrócić uwagę na barokowy pałac zespołu pałacowego Lobkowitzów z XVII wieku, a także Ratusz z XIX wieku oraz liczne domy i kamienice rozsiane po całym miasteczku. Ponadto w mieście ocalały mury miejskie z XIV-XVI wieku.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.