Poniedziałek, 15.07.2024 00:39

Kamery w Wyszogrodzie (1)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Wyszogród - opis

Wyszogród to miasto położone w gminie miejsko-wiejskiej Wyszogród, powiecie płockim, województwie mazowieckim, nad malowniczym prawym brzegiem Wisły. Miasteczko, mogące pochwalić się bardzo długą i bogatą historią, położone jest nad Wisłą i ujściem rzeki Bzury, na ponad 30-metrowej skarpie prawego brzegu Wisły. Z geograficznego punktu widzenia Wyszogród rozciąga się na Wysoczyźnie Mazowieckiej.

Wyszogród jest dość dobrze skomunikowany z całym województwem. Przez miasto przebiega droga krajowa numer 62, łącząca Siemiatycze ze Strzelnem oraz droga krajowa numer 50 wiodąca z Ostrowa Mazowieckiego do Ciechanowa. Wyszogród oddalony jest w odległości około 70 kilometrów od Warszawy, 40 kilometrów od Płocka oraz 29 kilometrów od Płońska.

Osada istniała już w VIII wieku. Ówcześnie był to ważny ośrodek kultowy Słowian. Natomiast pierwsza wzmianka pisana na temat Wyszogrodu pochodzi z 1065 roku. W pierwszych latach XIII wieku Konrad I zlecił budowę zamku drewnianego w Wyszogrodzie, który następnie został rozebrany i zastąpiony murowanym.

Długa historia miasta widoczna jest w licznych zabytkach. Jednym z najciekawszych jest kościół Świętej Trójcy, wzniesiony w XVIII wieku w stylu późnobarokowym. Równie ciekawy jest kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Anielskiej wybudowany na początku XV wieku i przebudowany oraz rozbudowany w XVII wieku. Wyszogród pochwalić się może także zabytkowym układem przestrzennym z Rynkiem i uliczkami z niego wychodzącymi, ładnym Ratuszem, barokowym klasztorem z 1684 roku oraz domami z XVIII i XIX wieku.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.