Poniedziałek, 24.06.2024 05:29

Kamery w Wolsztynie (1)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Wolsztyn - opis

Wolsztyn to nieduże miasteczko położone w powiecie wolsztyńskim w województwie wielkopolskim. Miejscowość usytuowana jest około 70 kilometrów na zachód od Poznania, przy drodze krajowej numer 32 wiodącej z Zielonej Góry do Poznania. Wolsztyn zamieszkiwany jest przez około 13 500 osób i jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Wolsztyn. Miasteczko położone jest pomiędzy malowniczymi jeziorami: Wolsztyńskim i Berzyńskim, które połączone są rzeką Dojcą.

Wolsztyn słynie przede wszystkim ze skansenu czynnych parowozów, w którym zobaczyć można około trzydziestu parowozów kursujących w dalszym ciągu do Poznania i Leszna. Wolsztyńska Parowozownia jest unikatem w skali Europy, gdzie parowozy do dnia dzisiejszego obsługują planowy ruch pociągów. Parowozownię można zwiedzać przez cały rok. 

Odwiedzając Wolsztyn warto poświęcić nieco czasu na zwiedzanie tutejszych zabytków. Przy ulicy Kościelnej znajduje się kościół Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej, będący najcenniejszym zabytkiem miasteczka. Ta późnobarokowa budowla wzniesiona została w drugiej połowie XVIII wieku. Chcąc poznać bliżej historię i kulturę regionu, a także tutejsze budownictwo warto wybrać się do Skansenu Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski znajdujące się przy ulicy Bohaterów Bielnika 26. W skansenie zobaczyć możemy regionalne zagrody wiejskie z wyposażeniem. Ciekawa jest karczma z 1706 roku, studnia, obora z wozownią, wiatrak "Kożlak" z początu XVII wieku oraz chałupy wiejskie.

Planując aktywny wypoczynek, warto się wybrać na spacer nad Jezioro Wolsztyńskie, nieopodal którego usytuowany jest zabytkowy park w stylu angielskim z bardzo rzadkimi gatunkami drzew. We wspomnianym parku znajduje się neoklasycystyczny pałac z początku XX wieku. Aktualnie funkcjonuje w nim hotel.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.