Poniedziałek, 15.07.2024 00:14

Kamery w Wejherowie (5)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Wejherowo - opis

Wejherowo to miasto leżące w województwie pomorskim, które wraz z sąsiednimi miastami, Rumią i Redą, tworzą Małe Trójmiasto Kaszubskie. Miasto położone jest na pograniczu Pojezierza Kaszubskiego, nad rzeką Redą, na zachód od Gdyni. Przez wiele osób Wejherowo uważane jest za stolicę Kaszub.

Choć może się wydawać, że w konfrontacji z Gdańskiem, Gdynią czy Sopotem, Wejherowo nie ma szans, to w ciągu ostatnich kilku lat miasto znacząco wyładniało, dlatego też warto tu przyjechać i poznać tutejsze zabytki i atrakcje turystyczne. W trakcie pobytu w Wejherowie warto wygospodarować czas na zwiedzanie, bowiem w miasteczku znajdują się niesamowicie ciekawe zabytki. Jednym z najważniejszych zabytków jest wejherowski Pałac wybudowany w 1797 roku przez Ignacego Przebendowskiego. Budowę pałacu przerwał I rozbiór Polski, a dalsze zawirowania historyczne sprawiły, że pałac przeszedł w ręce rodziny Keyserlingk, która dokończyła jego budowę. Obecnie w Pałacu Keyserlingków i Przebendowskich mieści się siedziba Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. Na turystycznej mapie miasta z pewnością wyróżnia się także piękny, wejherowski Ratusz usytuowany przy Placu Jakuba Wejhera, czyli przy Rynku. Ratusz wzniesiony został w 1650, a od momentu powstania był trzykrotnie przebudowywany. Obecny kształt Ratusza zawdzięczamy przebudowie z 1908 roku. W Wejherowie znajdziemy także ciekawe zabytki sakralne. Najcenniejszym z nich jest Kalwaria Wejherowska, czyli zespół rokokowych, neogotyckich i barokowych kapliczek. Niemniej jednak warto także wybrać się do Kolegiaty Świętej Trójcy wybudowanej w 1643 roku. Świątynia usytuowana jest tuż przy Rynku, opodal pomnika Jakuba Wejhera.

Wiele atrakcji czeka na turystów także w najbliższych okolicach Wejherowa. Z pewnością można do nich zaliczyć Trójmiejski Park Krajobrazowy, Groty Mechowskie, Jezioro Żarnowieckie oraz rezerwat torfowiskowy Lewice. Amatorzy aktywnego wypoczynku mają do dyspozycji korty tenisowe, pola golfowe, a także krytą pływalnie i boiska. Najbliższe okolice miasta oplecione są siecią szlaków turystycznych, które prowadzą przez najciekawsze zakątki regionu.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.