Czwartek, 18.04.2024 18:32

Kamery w Stargardzie - na literę D (2)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery na literę D

Stargard - opis

Stargard, do niedawna zwany Stargardem Szczecińskim, to miasto położone w powiecie stargardzkim, województwie zachodniopomorskim, leżące na Równinie Pyrzycko-Stargardzkiej, nad rzeką Iną. Miasto pochwalić się może bardzo pochlebną opinią turystyczną, bowiem bardzo często nazywane jest Klejnotem Pomorza. Stargard to jedno z najstarszych miast nie tylko na Pomorzu, ale także i w Polsce. Jego początki sięgają VI wieku, a prawa miejskie miejscowość uzyskała już w 1243 roku. Dogodne położenie na szlakach handlowych sprawiło, że miasto bardzo szybko się rozwinęło.

Stargard to ciekawe, historyczne i bardzo cenne miasto pod wieloma względami. Do dnia dzisiejszego zachowały się zabytki leżące na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Masa obiektów na Starym Mieście wzniesionych zostało przy użyciu średniowiecznej cegły, dzięki czemu elewacje posiadają charakterystyczną, ciemnoczerwoną barwę.

Do najważniejszych zabytków Stargardu należy zaliczyć kolegiatę Najświętszej Marii Panny Królowej Świata, usytuowaną na Rynku. Ta piękna, monumentalna gotycka świątynia wzniesiona została w XIII wieku i jest jednym z najcenniejszych zabytków zachodniego Pomorza. Kolejną ważną budowlą sakralną jest gotycki kościół z XV wieku p.w. św. Jana. Amatorzy zabytków świeckich z pewnością zwrócą szczególną uwagę na tutejszy Ratusz, pochodzący z XIII wieku, a następnie przebudowany w XV. Z średniowiecznych zabytków na turystów czekają także pozostałości po murach miejskich, Brama Pyrzycka (XIII w.), Brama Wałowa (XIII w.), Brama Młyńska (XV w.) oraz Baszty: Morze Czerwone (XV-XVI w.), Tkaczy (XV w.), Jeńców (XV/XVI w.) oraz Białogłówka (XV w.).

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.