Czwartek, 30.05.2024 06:01

Kamery w Radomierzu (2)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Radomierz - opis

Radomierz to wieś, leżąca w gminie Janowice Wielkie, powiecie jeleniogórskim, województwie dolnośląskim, w malowniczych Górach Kaczawskich należących do Sudetów Zachodnich. Radomierz zamieszkany jest przez około 500 osób i rozciąga się na przestrzeni aż 3.6 kilometrów. Biegnie wzdłuż górnego biegu rzeki Radomierki od Kotlin Jeleniogórskiej, aż po Przełęcz Radomierską.

Radomierz wzmiankowany już był w 1305 roku jako "Sifridi villa". Niestety dzieje wsi są słabo udokumentowane. Wiadomo, iż początkowo była to wieś rycerska, a na przełomie XV i XVI wieku wybudowany został tutaj murowany kościół. Istotną ciekawostką jest fakt, iż kościół niedługo po wybudowaniu przejęty został przez ewangelików. Zmiana wyznania kosztowała mieszkańców dużo, bowiem zostali ukarani dotkliwie podczas wojny trzydziestoletniej. Po raz pierwszy przez przebywający tutaj pododdział rotmistrza Dehna, a następnie w 1632 przez Lisowczyków.

W Radomierzu znajduje się kilka ciekawych zabytków, świadczących o długiej historii miejscowości. Wśród nich należy wymienić kościół ewangelicki, wspomniany już, pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego. Obecnie jest to ponownie rzymsko-katolicka świątynia. Wzniesiona została w latach 1748-1750. We wsi znajduje się także wieża dawnego kościoła katolickiego, który wybudowany został na przełomie XV i XVI wieku, ufundowany przez Schaffgotschów. Nieopodal wieży znajduje się cmentarz z pozostałościami po tablicach nagrobnych oraz średniowieczną bramą sklepioną podwójnym łukiem. Zachował się tutaj także park oraz zespół dworski z przełomu XVII-XVIII wieku.