Poniedziałek, 15.07.2024 00:40

Kamery w Pruszkowie (2)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Pruszków - opis

Pruszków to miasto położone nad rzeką Utratą, w powiecie pruszkowskim, województwie mazowieckim, zamieszkane przez około 60 000 osób. Administracyjnymi granicami Pruszków obejmuje około 19 kilometrów kwadratowych terenu. Pierwsze wzmianki na temat Pruszkowa pochodzą z XV wieku. Pojawiają się w rękopisie Metryi Mazowieckiej z czasów Janusza Starszego. Prawa miejskie miejscowość otrzymała w 1916 roku.

Pruszków pochwalić się może kilkoma ciekawymi zabytkami. W mieście znajduje się zabytkowy kościół parafii pod wezwaniem św. Kazimierza, dworzec kolejowy z 1924 roku, a także willa Orleówka z 1930 roku oraz zespół dworski Potulickich z XIX wieku, w którego skład wchodzi pałacyk, park i lodownia. W dzielnicy Pruszkowa - Żbików, znajduje się ciekawy z punktu architektonicznego Zakład Naprawy Taboru Kolejowego, w którego skład wchodzi kilka budynków. Ponadto warto także zobaczyć monumentalny kościół parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny z XX wieku oraz zespół ogrodniczy Hosera z przełomu XIX i XX wieku.

Pruszków jest częścią aglomeracji warszawskiej. Przez miasto przebiega autostrada A2 oraz drogi wojewódzkie numer :718 (kierunek Ożarów Mazowiecki), 719 (Warszawa - Żyrardów) oraz 701 (Józefów - Ożarów Mazowiecki).