Czwartek, 18.07.2024 06:40

Kamery w Niemczy (1)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Niemcza - opis

Niemcza to niewielkie miasteczko, liczące około 3100 mieszkańców, położona w powiecie dzierżoniowskim, województwie dolnośląskim. Miasto rozciąga się nad rzeką Ślężą, na obszarze Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich. Osada w miejscu dzisiejszego miasta powstała już prawdopodobnie w X wieku. W księgach historycznych pojawiają zapisko o zdobyciu przez Mieszka I w 990 roku Niemczy razem ze Śląskiem.

Mimo swoich niewielkich rozmiarów Niemcza pochwalić się może wielowiekową historią i wieloma zabytkami. Co bardzo ciekawe, najstarsze zapiski w księgach biskupich ze średniowiecza dowodzą, iż Niemcza jest starsza niż Wrocław i była trzecią miejscowością (po Głogowie i Wrocławiu) posiadającą kościół. 

W Niemczy, jak już wspomnieliśmy, możemy odnaleźć na prawdę sporo zabytków i ciekawych miejsc. Zdecydowanie warto polecić turystom tutejszy Rynek, o wydłużonym, wrzecionowatym kształcie. Wśród zabytków należy wyróżnić gotycko-renesansowy zamek z XVI wieku, a także pałac usytuowany w dzielnicy Piotrkówek. Jednym z ładniejszych i ciekawszych zabytków jest neoromański Ratusz z II połowy XIX wieku oraz liczne kamieniczki i domy rozsiane po całym mieście. W obrębie Niemczy zobaczyć możemy także pozostałości po murach obronnych z XV wieku, basztę Bramy Górnej z XVI wieku oraz kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny z II połowy XIX wieku razem z 60-metrową wieżą, kościół pod wezwaniem św. Wojciecha z 1612 roku i świątynię ewangelicką pod wezwaniem św. Jerzego z XVII wieku. 

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.