Środa, 22.05.2024 22:54

Kamery w Mostkach (1)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Mostki - opis

Mostki to nieduża miejscowość, a dokładniej wieś, leżąca w gminie Lubrza, powiecie świebodzińskim, w centralnej części województwa lubuskiego. Przez miejscowość przebiega droga krajowa numer 92, wiodąca z Rzepin (powiat słubicki, województwo lubuskie) do Warszawy, przez Poznań. W Mostkach prężnie działa infrastruktura gastronomiczna oraz handlowo-usługowa, głównie skierowana do kierowców.

We wsi Mostki, która zamieszkana jest przez nieco ponad 500 osób, znajduje się kilka ciekawych zabytków i miejsc. Bez wątpienia najważniejszym jest kościół ewangelicki, a obecnie rzymsko-katolicki, pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej. Posiada on konstrukcję szachulcowo-murowaną, a wzniesiony został około 1832 roku. Górująca nad świątynią wieża w stylu neogotyckim, wzniesiona została w połowie XIX wieku. Ponadto we wsi warto zobaczyć pałac wybudowany w latach 1870-1880 w stylu neorenesansowym. Jest on murowany, piętrowy i posiada ciekawe i bogate wnętrze charakteryzujące się wystrojem sztukatorskim. Aktualnie działa tutaj szkoła podstawowa.

W Mostkach warto także zobaczyć park otoczony łąkami z 1838 roku oraz wieżę widokową, zwaną potocznie Wieżą Bismarcką, która wzniesiona została na początku XX wieku.