Czwartek, 18.07.2024 01:09

Kamery w Międzyrzeczu (4)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Międzyrzecz - opis

Międzyrzecz to prawie 20-tysięczne miasteczko, leżące w powiecie międzyrzeckim, województwie lubuskim, siedziba gminy miejsko-wiejskie Międzyrzecz. Miasto położone jest na Pojezierzu Lubuskim, pomiędzy malowniczymi rzekami Obrą i Paklicą. Nieopodal Międzyrzecza przebiega droga krajowa S3. Lokacja miasta miała miejsce w XIII wieku z polecenia króla Kazimierza Wielkiego. Już w średniowieczu wzniesiony został tutaj murowany, piastowski zamek, dzięki czemu miasto stało się siedzibą kasztelana i starosty.

W Międzyrzeczu zachowało się kilka ciekawych zabytków. Wyróżnić należy przede wszystkim Zamek Królewski z XIV wieku. Został on stosunkowo niedawno, bowiem w XX wieku, zrewitalizowany. Odnowione zostały mury i obudowano basteje, a całość pokryto dachami. Niewątpliwą uwagę turystów przyciąga także Ratusz, usytuowany na Rynku. Ta klasycystyczna budowla z XIX wieku z charakterystyczną, neogotycką wieżą nakrytą hełmem z latarnią robi niemałe wrażenie. Obecny Ratusz wybudowany został w miejscu poprzedniego, pochodzącego z 1581 roku oraz 1666 roku. Obydwa strawiły pożary.

Warto także zwrócić szczególną uwagę na siedzibę starostów międzyrzeckich. Jest to budowla z 1719 roku, w której obecnie mieści się Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej. W mieście z zabytków znajdziemy także zabytkowy kościół św. Jana Chrzciciela wybudowany w stylu gotyckim w XIV wieku oraz budynek Straży Pożarnej z 1912 roku.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.