Poniedziałek, 15.07.2024 01:28

Kamery w Makowie Mazowieckim (1)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Maków Mazowiecki - opis

Maków Mazowiecki to nieduże miasteczko położone w powiecie makowskim, województwie mazowieckim. Miasto położone jest nad urokliwą rzeką Orzyc i zajmuje powierzchnię około 10 kilometrów kwadratowych. Maków Mazowiecki usytuowany jest w odległości około 77 kilometrów na północ od stolicy Polski, tuż przy skrzyżowaniu dróg krajowych numer 60 i 57. Maków Mazowiecki jest starym miastem. Prawa miejskie otrzymał już w 1421 roku od księcia Janusza I Starego. Jako wieś, a właściwie osada, Maków istniał dużo wcześniej. 

W Makowie turyści odnajdą sporo miejsc i obiektów godnych uwagi. W centrum znajduje się pomnik postawiony "W hołdzie mieszkańcom powiatu makowskiego". W jego górnej części umieszczony został krzyż grunwaldzki, a poniżej znajduje się inskrypcja: "W hołdzie mieszkańcom powiatu makowskiego zamordowanym przez okupanta hitlerowskiego w latach 1939-1945. Społeczeństwo Makowa Maz." Pomnik został odsłonięty w latach 70 ubiegłego wieku.

Wśród najważniejszych zabytków Makowa należy wyróżnić kościół pod wezwaniem Bożego Ciała. Pierwsze dokumenty mówiące o tutejszej parafii pochodzą z 1421 roku. Obecna świątynia wybudowana została pod koniec XV wieku. Kościół po raz pierwszy odnowiony został w XVIII wieku, a następnie po wielu przejściach wyremontowany został po zakończeniu II wojny światowej. Świątynia trójnawowa, późnogotycka, orientowana, wybudowana z cegły w układzie gotyckim.