Poniedziałek, 24.06.2024 06:44

Kamery w Leśniowie Wielkim (1)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Leśniów Wielki - opis

Leśniów Wielki jest miejscowością położoną w gminie Czerwińsk, powiecie zielonogórskim, województwie lubuskim. Wieś zamieszkana jest przez około 550 osób. Leśniów Wielki jest niewielką miejscowością, lecz pochwalić się może kilkoma ciekawymi zabytkami, liczącymi nawet ponad 500 lat.

Najstarszym zabytkiem Leśniowa Wielkiego jest kościół filialny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XIV wieku. Wybudowany został w stylu gotyckim. Wielokrotnie był przebudowywany w m.in.: XVII oraz XIX wieku. Świątynia jest jednonawowa i charakteryzuje się prostokątnym prezbiterium oraz wieżą od zachodu. Warto wspomnieć, iż na wyposażeniu kościoła znajduje się późnogotycki tryptyk z 1516 roku, a także późnobarokowy ołtarz i ambona.

Oprócz wspomnianego kościoła, we wsi Leśniów Wielki znajduje się zabytkowa kaplica grobowa z 1714 roku, wzniesiona w stylu barokowym, a także gorzelnia (obecnie dom mieszkalny) z 1714 roku. Warto również zobaczyć wiatrak - koźlak, drewniany, z przełomu XVIII i XIX wieku, charakteryzujący się konstrukcją słupową.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.