Poniedziałek, 15.07.2024 00:36

Kamery w Lęborku (1)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Lębork - opis

Lębork to stosunkowo niewielkie, kaszubskie miasto leżące w województwie pomorskim, pomiędzy Słupskiem a Wejherowem, przy trasie nr 6. Miasteczko usytuowane jest zaledwie 30 kilometrów na południe od Łeby, zaś tuż przy Lęborku rozlewa się wspaniałe Jezioro Lubowidzkie.

Lębork to wspaniałe średniowieczne miasto wybudowane w dużej mierze przez krzyżaków, a co bardzo cieszy, wiele elementów XIV-wiecznej zabudowy możemy tutaj oglądać aż po dziś dzień. Pomimo burzliwych dziejów i wielu zniszczeń dokonanych na przestrzeni lat w Lęborku zachowało się dość dużo cennych, a przede wszystkim ciekawych zabytków, które w swoich murach kryją setki tajemnic. Jedną z najstarszych, a zarazem najcenniejszych budowli w Lęborku jest kościół św. Jakuba wzniesiony około 1345 roku (dokładna data nie jest znana, dlatego też przyjmuje się, że świątynia wybudowana została na przełomie XIV i XV wieku). Lębork jest jednym z niewielu miast na Pomorzu, w którym w dobrym stanie zachowały się średniowieczne mury obronne. Ich budowę rozpoczęto w 1341 roku, a zakończono w 1363. Ich całkowita długość wynosiła 1220 metrów. Kolejnym bardzo cennym zabytkiem, bo zachowanym w pierwotnym stylu jest Baszta Bluszczowa, która jest integralną częścią miejskich murów obronnych. Została ona wybudowana w 1363 roku. Bez wątpienia do najstarszych zabytków Lęborka należy również zaliczyć część zamku krzyżackiego, który wzniesiony został w południowo-wschodnim narożniku miasta lokacyjnego. Obecnie zamek jest siedzibą Sądu Rejonowego. Równie ciekawym zabytkiem, co zamek krzyżacki, jest Ratusz Miejski wzniesiony w 1900 roku w stylu neogotyckim. Całość zwieńczona jest wieżą z okazałym, czworobocznym hełmem, który zakończony jest ażurową latarnią z iglicą.

Lębork jest miasteczkiem, które zdecydowanie warto odwiedzić. Posiada dość dobrze rozbudowaną bazę noclegową i gastronomiczną, a jeżeli nie zamierzamy tutaj spędzić więcej czasu, Lębork z pewnością stanowić będzie idealne miejsce na dłuższy przystanek w trasie z wakacji lub na wakacje.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.