Poniedziałek, 24.06.2024 06:24

Kamery w Kwidzynie (1)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Kwidzyn - opis

Kwidzyn to niesłychanie interesujące miasteczko położone w północnej Polsce, w województwie pomorskim, na Dolnym Powiślu, przy trasie nr 55, pomiędzy Grudziądzem a Malborkiem. Kwidzyn jest historyczną stolicą Pomezanii, bowiem już w 1233 roku Krzyżacy lokowali na wyspie wiślanej swą pierwszą bazę na obszarze Pomezanii. Prawdopodobnie w roku 1234 lokowane na prawie chełmińskim miasto, zostało przeniesione na skraj Pojezierza Iławskiego. Po 1250 roku miasto weszło w posiadanie biskupów pomezańskich, i było siedzibą kapituły biskupstwa. Wówczas został tutaj wybudowany olbrzymi zamek.

Kwidzyn to miasto o długim rodowodzie. Obecnie poszczycić się może ładną i ciekawą zabudową, a także wieloma zabytkami. Niemniej jednak na szczególną uwagę zasługuje piękny zespół zamkowo-katedralny z konkatedrą św. Jana Ewangelisty, wzniesiony w I połowie XIV wieku, leżący na Szlaku Zamków Gotyckich. Z tego samego okresu pochodzą także fragmenty murów miejskich oraz ruiny wieży ratusza. Pasjonatów architektury z pewnością zafascynują klasycystyczne domy z przełomu XVIII i XIX wieku oraz kamieniczki wybudowane w kolejnym stuleciu. Godnym polecenia zabytkiem jest także neogotycki budynek poczty oraz zespół koszar wojskowych.

Zabytki architektoniczne to nie jedyne atrakcje czekające na turystów przybywających do Kwidzyna. Przepływająca przez miasto malownicza rzeka Liwa oraz pobliska królowa polskich rzek - Wisła, razem z okolicznymi jeziorami z wytyczonymi kąpieliskami np. Jezioro Dzierzgoń stwarzają doskonałe warunki wypoczynkowo-rekreacyjne. Dodatkowym atutem jest położenie miasta, bowiem Kwidzyn leży w sercu krainy zamków krzyżackich. Bardzo blisko stąd do Gniewu, Rozgoźna, czy nawet Malborka (ok. 40 km).

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.