Czwartek, 18.07.2024 07:32

Kamery w Krotoszynie (1)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

  • Rynek
    Rynek 7949 Wyświetleń

Krotoszyn - opis

Krotoszyn to średniej wielkości, historyczne miasto położone w południowej części województwa wielkopolskiego, usytuowane w odległości około 100 kilometrów na południe od Poznania, tuż nieopodal Ostrowa Wielkopolskiego. Miejscowość leży przy skrzyżowaniu dróg nr 15 i 36. 

Krotoszyn to miejscowość o bardzo długiej historii. W 2015 roku miasteczko obchodziło 600-leci istnienia. Pierwsze wzmianki na temat osady, w miejscu dzisiejszego miasta, pojawiają się w łacińskim dokumencie z XIII wieku. Ówcześnie miejscowość istniała pod nazwą Crotochino. Na początku XV wieku niedaleko osady, zostało założone miasto, a osada zmieniła nazwę na "Stary Krotoszyn". W 1415 roku miasto Krotoszyn otrzymało prawa miejskie.

Krotoszyn wielokrotnie był niszczony przez pożary i wojny, lecz za każdym razem miasteczko się odradzało i doskonale rozwijało. W XVIII wieku słynęło z jarmarków. W XIX wieku powstało tu Księstwo Krotoszyńskie. Warto w tym miejscu jeszcze wspomnieć, że mieszkańcy Krotoszyna brali czynny udział w powstaniu wielkopolskim w 1919 roku, kiedy Polacy odbili Krotoszyn.

Długa historia miasta widoczna jest w licznych zabytkach, które ostały się do dnia dzisiejszego. Najważniejszym z nich jest oczywiście Ratusz, który pierwotnie wzniesiony został w 1689 roku, przebudowany w XVIII i XIX wieku. Obecnie ta piękna neorenesansowa budowla mansardowa prezentuje się kapitalne. Amatorom zabytków sakralnych możemy polecić piękne kościoły św. Jana Chrzciciela oraz św. Fabiana i św. Sebastiana. Chcąc poznać bliższą historię regionu warto się wybrać do Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczka.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.