Piątek, 21.06.2024 16:40

Kamery w osadzie Klasak (1)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Klasak - opis

Klasak to niewielka wieś, w sumie to osada, położona w gminie Łęka Opatowska w powiecie kępińskim w województwie wielkopolskim. Dawna niemiecka nazwa wsi to Klassok. Razem z przysiółkiem Granice, Klasak wchodzi w skład wsi Siemianice. Opisywana wieś położona jest nieopodal południowej granicy województwa wielkopolskiego. 

Historia osady Klasak nierozerwalnie wiąże się z historią Siemianic, które początkowo nosiły nazwę Siemianowice. Wspomniana miejscowość może pochwalić się niezwykle długą historią. Istniała już w I połowie XII wieku. Jeszcze na początku jedenastego stulecia Siemianowice darowane zostały przez Piotra Włostowica klasztorowi benedyktynów pod wezwaniem św. Wincentego we Wrocławiu.

W Siemianicach możemy znaleźć kilka ciekawych zabytków. Bez wątpienia najważniejszym jest pałac, wzniesiony w 1835 roku przez P. Szembeka, przebudowany pod koniec XIX wieku w stylu neorenesansowym. Ciekawym obiektem jest także spichlerz dworski wzniesiony w stylu klasycystycznym w pierwszej połowie XIX wieku. Miłośnicy zabytkowych obiektów sakralnych powinni zobaczyć kościół pod wezwaniem św. Idziego Opata, wzniesiony w 1553 roku, a następnie przebudowany w 1836 roku, a następnie rozebrany w 1858. Istniejący obecnie kościół, murowany, wzniesiony w stylu neoromańskim w 1856-1858, stoi do dziś.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.