Poniedziałek, 24.06.2024 06:25

Kamery w Jastarni (1)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

  • Rondo
    Rondo 3251 Wyświetleń

Jastarnia - opis

Niesamowicie popularna miejscowość turystyczna Jastarnia położona jest nad Morzem Bałtyckim na Mierzei Helskiej. Liczy blisko 4 tysiące mieszkańców. Kurort posiada sześć kąpielisk, przystań morską oraz port.

Sezon kąpielowy w Jastarni trwa, jak w większości miejscowości zlokalizowanych nad Bałtykiem, od przełomu czerwca i lipca po przełom sierpnia i września. Kąpieliska zajmują łącznie 700 m linii brzegowej, tysiące przybywających tu w sezonie turystów mają więc dość dużo miejsca do odpoczywania, opalania się i budowania zamków z pisaku, co zadowoli w szczególności dzieci.

Port morski Jastarnia znajduje się nad Zatoką Pucką w jej północnej części. Obiekt powstał w latach 1926- 1931, jego obecne granice wytyczone zostały w roku 2000. Port stanowi bazę jednostek rybackich, sportowych i turystycznych. Obsługiwane są tu łodzie o długości do 60 m i głębokości zanurzenia 3,8 metra. Infrastrukturę stanowią dwa falochrony oraz basen portowy. Wschodnie i zachodnie nabrzeże portowe liczą łącznie 660 metrów.

Jurata - dzielnica Jastarni

Jurata leży na Mierzei Helskiej w granicach administracyjnych miasta Jastarnia. Według miejscowej legendy nazwa miasta wywodzi się od imienia bogini, która wbrew woli ojca zakochała się w biednym rybaku. Ojciec w gniewie roztrzaskał jej bursztynowy pałac, którego okruchy po dziś dzień wyrzucane są na brzeg Morza Bałtyckiego.

Od 1928 roku miejscowość stanowiła luksusowy i niezwykle popularny kurort wypoczynkowy elit finansowych. Efektem popularności miejscowości w latach 30 XX wieku są znajdujące się tutaj zabytkowe domy letnie, pensjonaty i wille. Nie są one tak często spotykane w innych częściach Mierzei Helskiej.

Turyści dostać się do Juraty mogą nie tylko samochodem, autobusem czy pociągiem, ale też tramwajem wodnym kursującym z Gdańska, Sopotu, Gdyni. Udogodnieniem dla przyjezdnych jest także zorganizowana tu plaża dla osób z psami. Dostać się na nią można wejściem na plażę nr 55 mieszczącym się na skraju Jastarni i Juraty.

Dla wygodniejszego i szybszego poruszania się po Juracie skorzystać można z wypożyczalni rowerów mieszczącej się przy ul. Wojska Polskiego. Wzdłuż Mierzei Helskiej przebiega ścieżka rowerowa, można więc zaplanować wycieczki po okolicy dla urozmaicenia czasu spędzanego nad morzem.

Kuźnica - dzielnica Jastarni

Zachodnia, licząca około 8 km długości cześć Jastarni, Kuźnica położona jest na Mierzei Helskiej. Dawniej stanowiła oddzielną wieś rybacką, w roku 1973 miejscowości zostały połączone. Okolica, tak jak całe Wybrzeże Bałtyckie, jest bardzo popularna turystycznie. Latem przyjeżdżają tu tysiące osób, których nie zniechęcają trudności komunikacyjne, ciasnota i hałas. Próba dojazdu na skraj półwyspu jest wyzwaniem dla bardzo cierpliwych. Wąska droga, korki, remonty, piesi przebiegający przez jezdnię w najmniej spodziewanych miejscach i momentach. Najbezpieczniejszą i najspokojniejszą metodą podróży w ten rejon może wydawać się wybranie połączenia kolejowego, jednak z racji remontu pasa kolejowego na stacje dowiezieni zostaniemy zastępczą komunikacją autobusową.

Półwysep Helski może okazać się dla turysty dużym rozczarowaniem, szczególnie jeśli jako dzieci nasłuchaliśmy się opowieści o przepięknych widokach, morzu widocznym po obu stronach drogi lub wodzie przelewającej się między brzegami półwyspu. Walory widokowe Helu porównywalne są z widokami dostępnymi z każdej innej części nabrzeża z tą małą różnicą, że gdy Zatoka Gdańska znajduje się po prawej stronie obserwatora, z lewej między drzewami może on dojrzeć fragmenty rozlewającego się morza.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.