Poniedziałek, 15.07.2024 01:56

Kamery w Gąbinie (2)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Gąbin - opis

Gąbin to miasteczko położone w województwie mazowieckim, w południowej części powiatu płockiego. Miasto usytuowane jest tuż opodal Wisły, w odległości około 100 kilometrów od Warszawy i Łodzi. Pierwsze wzmianki na temat osady, w miejscu dzisiejszego miasta, w księgach historycznych pojawiają się w 1215 roku. Wieś prawa miejskie otrzymała w 1322 roku. 

Mimo, że Gąbin to niewielkie miasteczko liczące zaledwie 4500 osób, to znajduje się tutaj szereg bardzo interesujących zabytków. Bez wątpienia, najważniejszym zabytkiem miasta jest klasycystyczny Ratusz wybudowany w 1824 roku, w miejscu poprzedniego, spalonego Ratusza. Aktualnie w budynku mieści się siedziba Urzędu Miasta i Gminy Gąbin. Amatorzy zabytkowej architektury z pewnością zachwyceni będą z wizyty na zabytkowym Starym Rynku, który otoczony jest wiekowymi kamienicami. Najstarsza z nich wybudowana została w 1809 roku. Urodził się w niej Felicjan Sławoj Składkowski, natomiast obecnie w budynku mieści się siedziba Muzeum Ziemi Gąbińskiej. Ponadto spacerując po mieście warto także zwrócić szczególną uwagę na zabytkowy układ urbanistyczny części miasta oraz ciekawą, drewnianą zabudowę.

Baza noclegowa i gastronomiczna Gąbina należy raczej do skromnych, a same miasteczko stanowić może jedynie ciekawy przystanek w drodze do lub z Warszawy czy Łodzi, aniżeli docelowy punkt wakacyjnej podróży. 

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.