Poniedziałek, 15.07.2024 01:27

Kamery w Czeladźi (1)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

  • Rynek
    Rynek 4060 Wyświetleń

Czeladź - opis

Czeladź to niewielkie, lecz ciekawe turystycznie miasteczko leżące w województwie śląskim, nad rzeką Brynicą, nieco na zachód od Będzina, opodal trasy nr 94. Jest to najstarsze miasto całego Zagłębia Dąbrowskiego, bowiem Czeladź została założona około 1228 roku, a niespełna 40 lat później, w 1262 roku otrzymała prawa miejskie.

Mimo, że w Czeladzi nie zachowało się zbyt wiele zabytków z tamtego okresu, miasteczko obfituje w wiele obiektów, będących wspaniałą pamiątką przeszłości. Wśród najciekawszych obiektów Czeladzi wymienia się neoromański kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika z XVII-wiecznym wyposażeniem, a także drewniane domy mieszkalne, późnobarokowe kamienice, urokliwe kapliczki oraz wspaniały pałac Pod Filarami wybudowany w stylu neoklasycystycznym. Na szczególną uwagę turystów z pewnością zasługuje zabytkowy układ architektoniczny starego miasta, który prawdopodobnie pochodzi z XIII wieku.

W obrębie miasta Czeladź na urlopowiczów czeka kilka pięknych i zadbanych parków, w których z pewnością każdy odnajdzie odrobinę ciszy i spokoju, po męczącym, kilkugodzinnym zwiedzaniu. Warto wybrać się na relaksujący spacer do parku im. Tadeusza Kościuszki czy też do Ogrodu Morwowego, które usytuowane są w dolinie lub na brzegu rzeki Brynicy przepływającej przez miasto. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mają do swojej dyspozycji urozmaiconą ofertę sportowo-rekreacyjną. W mieście znajduje się kilka boisk wielofunkcyjnych, stadiony, kompleksy basenów i hala widowiskowa.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.