Czwartek, 30.05.2024 06:13

Cieszyn - Rynek Główny

Rynek Główny

Cieszyn kamery na Rynek Główny

Rynek to najpiękniejsze miejsce w Cieszynie. Powstał pod koniec XV wieku, kiedy książę cieszyński Kazimierz II odsprzedał miastu dwa budynki, które przeznaczone zostać miały na nowy Ratusz miejski. Elementy średniowiecznej zabudowy cieszyńskiego Rynku zachowały się po dziś dzień pod renesansowymi budynkami w formie piwnic przedprożowych.

W wyniku pożaru, który miał miejsce w połowie XVI wieku, Rynek Główny zmienił mocno swój wygląd. Nowa drewniano-murowana zabudowa Rynku wybudowana była w stylu renesansowym i przetrwała ona jedynie do 1789 roku, kiedy to miał miejsce kolejny pożar. Rynek został ponownie przebudowany, tym razem w stylu barokowo-klasycystycznym. Po dziś dzień zachował się typowy układ przestrzenny budynków z szerokimi sieniami i dekorowanymi sklepieniami kolebkowymi. W wielu kamienicach zobaczyć można kamienne portale oraz stropy belkowe.

W centralnej części Rynku stoi ładna, barokowa studnia z figurą św. Floriana. Wykonana została przez Wacława Donaya ze Skoczowa w 1777 roku. Jest ona widoczna na powyższym obrazie z kamery.

Aktualna pogoda

  • temperatura: 12.3 °C (54.1 °F)
  • prędkość wiatru: 1.35 km/h (0.84 mph)
  • wilgotność powietrza: 92 %
  • kierunek wiatru: 197 °
  • zachmurzenie: 44 %
  • ciśnienie atmosferyczne: 1009 hPa

Przykładowy obraz z kamery: Rynek Główny w miejscowości Cieszyn

Rynek Główny

Powiązane kategorie z kamerą nr 842:

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.