Czwartek, 18.07.2024 00:19

Kamery w Brzegu Dolnym (2)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Brzeg Dolny - opis

Brzeg Dolny to niewielkie miasteczko, zamieszkane przez prawie 13 000 mieszkańców, położone w powiecie wołowskim, województwie dolnośląskim. Miejscowość usytuowana jest na prawym brzegu Odry, nieopodal Wrocławia, w odległości zaledwie 31 kilometrów na północny-zachód. Brzeg Dolny, początkowo jako osada, powstał już prawdopodobnie w XIV wieku. Ówcześnie istniała już tutaj przeprawa promowa przez rzekę, zaś w XVI wieku wybudowano tutaj jaz, co umożliwiło pobieranie cła od każdego przepływającego statku.

Z historią miasta, nie tak daleką, związane są tragiczne dzieje. W XX wieku Niemcy w Brzegu Dolnym stworzyli zakłady chemiczne działające na potrzeby wojska. Niedługo później wspomniane zakłady zostały zbombardowane przez wojska radzieckie razem z dużą częścią miasta. W tym most, który do dnia dzisiejszego nie został odbudowany (ostał się jedynie kolejowy). Obecnie zamiast mostu funkcjonuje przeprawa promowa.

W Brzegu Dolnym znajduje się kilka ciekawych zabytków. Warto zwrócić szczególną uwagę na kościół Matki Boskiej Szkaplerznej usytuowany na Rynku, wybudowany w XVIII wieku. Ciekawa jest także kaplica cmentarna św. Jadwigi Śląskiej z 1666 roku. Niezwykle interesującym obiektem jest także Pałac znajdujący się przy ulicy Kochanowskiego. Jest to ładny, neoklasycystyczny budynek z XVII wieku. Został on zniszczony w trakcie wojny i odbudowany tuż po niej.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.