Czwartek, 18.07.2024 08:07

Kamery w Brzegu (1)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Brzeg - opis

Brzeg to stosunkowo niewielkie miasteczko położone we wschodniej części województwa opolskiego, nad Odrą. Pierwsze wzmianki historyczne o istniejącej niegdyś osadzie rybacko-handlowej Wissoke Brzegh w miejscu dzisiejszego miasta pojawiły się w roku 1234.

Brzeg, ze względu na ciekawe obiekty architektoniczne jest ważnym punktem na turystycznej mapie województwa opolskiego. Niekwestionowaną wizytówką miasta jest renesansowy Zamek Piastów Śląskich wzniesiony w XIII wieku, zwany Śląskim Wawelem. W skład zespołu zamkowego wchodzi także kaplica. Na szczególną uwagę turystów zasługuje również układ urbanistyczny Starego Miasta z połowy XIII w., który został nieco zmieniony po II wojnie światowej. Długa i bogata historia miasta widoczna jest także w zabytkowych obiektach sakralnych. Godnym polecenia zabytkiem jest kościół pw. św. Mikołaja wzniesiony na przełomie XIV i XV wieku oraz kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, wybudowany w XVIII wieku.

Dogodne położenie miasta w połowie drogi łączącej Opole z Wrocławiem ułatwia dojazd do miasta zmotoryzowanym turystom. Miasteczko jest także doskonale skomunikowane dzięki połączeniom kolejowym. Stacja PKP Brzeg posiada bezpośrednie połączenia kolejowe z 10-sięcioma stolicami województw.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.